NEFFA B Events
(Beginner friendly)
Note: This was the listing for the now-concluded 2017 Festival. The events for the 2018 Festival will be put here in February 2018


Friday April 21, 2017
 7:00pmIsraeli Dancing for All DB -- Joan & Jim Savitt -- Middle School Rm. 105/106 (50 min.)
 8:00pmLearn to Dance Folk Salsa TB -- Ari Levitt -- Middle School Rm. 105/106 (50 min.)
 8:00pmIntro to Contra Dancing DB -- Tony Parkes, JumpStart -- High School Rm. 125 (65 min.)
 8:00pmMiddle Eastern Frame Drumming Workshop TB -- Dave Curry -- High School Rm. 176 (50 min.)
 9:00pmIrish Set Dancing DB -- Eileen Dugal, The Sunny Banks -- Middle School Rm. 105/106 (65 min.)
 9:00pmFaroese Ballad Dance GB -- Faroese Dancers -- Middle School Auditorium Stage (60 min.)
 9:15pmIntro to English Country Dance DB -- David Millstone, The Mad Katters -- High School Rm. 125 (65 min.)
 10:00pmTraditional Ballad Bingo GB -- Angela Kessler -- Middle School Rm. 103/104 (60 min.)
 10:00pmImmigrant Folk Dances DB -- Yaron Shragai, Rakiya -- Middle School Dance Hall (35 min.)

Saturday April 22, 2017
 10:00amIntro to English Country Dance DB -- Alan Winston, Susie Lorand & Josh Burdick -- Middle School Rm. 105/106 (75 min.)
 10:00amIntro to Waltz DB -- Eph Weiss, Linda Bernfeld, John Chambers -- High School Rm. 125 (75 min.)
 10:00amSouth African Songs Workshop GB -- Patty Cuyler -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 11:00amOpen Sing with FSSGB GB -- Folk Song Society of Greater Boston -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 11:30amIntro to Scottish Country Dancing DB -- Boston Teachers of SCD, Dan Wheatley & Friends -- Middle School Rm. 105/106 (75 min.)
 11:30amIntro to International Folk Dance DB -- Janet Yeracaris, Shining Moon -- High School Rm. 125 (75 min.)
 12:00noonRise Again Singalong Concert GB -- Annie Patterson & Peter Blood -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 12:00noonInternational Dance Tune Jam GB -- International Music Club -- High School Rm. 176 (50 min.)
 1:00pmIntro to Square Dancing DB -- Dan Pearl, The Dead Sea Squirrels -- High School Rm. 123 (75 min.)
 1:00pmGospel Sing GB -- October's Dream -- High School Auditorium Stage (65 min.)
 2:00pmChorus Songs Not In English GB -- Lynn Noel -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 2:00pmThe Science of Music TB -- Ralph Iverson -- High School Rm. 176 (50 min.)
 2:00pmContra Medley Prep for Dancers DB -- Lisa Greenleaf, Youth Festival Orchestra -- Middle School Dance Hall (50 min.)
 2:15pmIntro to Argentine Tango DB -- Marc Vanzwoll, Amy & Jonathan Larkin -- High School Rm. 125 (75 min.)
 2:30pmIntro to Contra Dancing DB -- Jacqui Grennan, Dogtown -- High School Rm. 123 (75 min.)
 3:00pmCeilidh Dance Party! DB -- Scott Higgs, The Big Phat American K-Lee Band -- Middle School Rm. 105/106 (50 min.)
 3:00pmLearn To Sing Harmony by Ear TB -- Jan Maier -- High School Rm. 176 (50 min.)
 3:00pmBreton Dancing DB -- Alex Bartholomew, Bagad New York -- High School Dance Hall (45 min.)
 3:45pmIntro to French Canadian Step Dancing DB -- Cindy Larock; Cindy Larock, & Friends -- High School Rm. 125 (75 min.)
 4:00pmHow to Play the Rhythm Bones TB -- Stephen Brown & Friends -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 4:00pmDances from the Villages of Italy DB -- Italian Village Music and Dance -- Middle School Rm. 105/106 (50 min.)
 4:00pmSeated Square Dances DB -- Fred Wersan, Assabet Ramblers -- High School Rm. 123 (50 min.)
 5:00pmSwing Era Harmony Singing GB -- The Mood Elevators -- High School Rm. 117 (50 min.)
 5:30pmIntro to Rapper Sword Dance TB -- Michael Resnick, Niki Yeracaris -- High School Rm. 125 (75 min.)
 5:30pmChantey Blast GB -- Mystic Seaport Chantey Singers -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 5:30pmSlangpolska: Sweden's Latest Dance Trend! DB -- lydia & Andrea -- Middle School Dance Hall (50 min.)
 6:30pmFun French Canadian Contras & Squares DB -- Cindy Larock, Les Bijoux Folque Orchestra -- Middle School Rm. 105/106 (50 min.)
 7:00pmRounds Lovely & Lively GB -- Louise Brill & Friends -- High School Rm. 123 (50 min.)
 7:30pmNorth Atlantic Social Dance DB -- Sharon Weiss, Spaelimenninir -- Middle School Rm. 105/106 (50 min.)
 8:00pmCrankie Show & Workshop PB -- Julie Vallimont -- High School Rm. 117 (50 min.)
 8:00pmFrench Jam! GB -- Mark Vidor -- High School Rm. 176 (50 min.)
 8:30pmUkulele Play Along & Sing Along GB -- Cathy Hatch -- High School Rm. 125 (50 min.)
 9:00pmWaltzes mit Shmaltz Jam GB -- Blajini -- Middle School Auditorium Stage (60 min.)
 9:30pmIntro to Tribal Belly Dancing DB -- Eve Tribal Belly Dance Company -- Middle School Rm. 105/106 (50 min.)
 9:30pmPub Sing GB -- Jeff Keller -- High School Rm. 125 (90 min.)
 9:30pmIntro to Blues Dance TB -- Ari Levitt -- High School Auditorium Stage (50 min.)

Sunday April 23, 2017
 10:00amIntro to English Country Dancing DB -- Sue Rosen, Bruce Rosen & Nora Smith -- Middle School Rm. 105/106 (65 min.)
 10:30amIntro to International Folk Dance DB -- Val Medve, International Folk Sounds -- High School Rm. 125 (75 min.)
 11:00amOld Time Gospel Sing GB -- Dallal & Henry -- High School Rm. 177 (50 min.)
 11:00amShape Note Singing School TB -- Glen Wright & Friends -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 11:15amGavotte de l'Aven: Dances from Brittany DB -- Pardon My French -- Middle School Rm. 105/106 (65 min.)
 12:00noonKlezmer Jam GB -- Shver un Shviger -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 12:00noonDoumbek Workshop TB -- Dave Curry -- High School Rm. 117 (50 min.)
 12:00noonIntro to Waltz DB -- Tom Roby, Barbara Pixton, Robert Penny -- High School Rm. 125 (75 min.)
 12:00noonBeginning Ukulele TB -- Jacqui Grennan -- High School Rm. 176 (50 min.)
 12:00noonMountain Dulcimer Workshop TB -- Lucy Joan Sollogub -- High School Rm. 177 (50 min.)
 12:30pmWalking to the Rhythm of a Balkan Village - International Folk Dance DB -- Chris Ricciotti, Tom Pixton -- Middle School Rm. 105/106 (80 min.)
 1:00pmOpen Shanty Sing GB -- Shantymen All -- High School Auditorium Stage (65 min.)
 1:30pmClogging for Everyone TB -- Woody Lane, The Dead Sea Squirrels -- High School Rm. 125 (50 min.)
 2:00pmBasque Quadrille Dance Workshop DB -- Jokin Irungaray, Sasi Ardiak -- Middle School Rm. 105/106 (50 min.)
 2:00pmHow to Play the Irish Bodhran TB -- Jeanne Hansberry -- High School Rm. 117 (60 min.)
 2:00pmHonky-Tonk Sing Along GB -- Planet Banjo -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)


New England Folk Festival Association