NEFFA E Events
(Entertainment)
Note: This was the listing for the now-concluded 2017 Festival. The events for the 2018 Festival will be put here in February 2018


Friday April 21, 2017
 7:00pmTrad. & Contemparary Celtic Music E -- Jordan Cannady -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 8:00pmBalkan Accordion Treasures E -- Gawain Thomas -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 8:00pmFolk Duo E -- Mark Mandeville & Raianne Richards -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 9:00pmOld English Music Hall E -- The Old Howard Troupe -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 9:00pmTripping Up the Stairs E -- Ulster Landing -- High School Rm. 176 (50 min.)

Saturday April 22, 2017
 10:00amScottish Songs, Ballads & Stories E -- Allan Carr -- High School Rm. 176 (50 min.)
 10:00amClam Chowder & Kangaroos EF -- Jean Schwartz -- High School Rm. 177 (50 min.)
 10:00amMorris and Sword Dancing E -- Banbury Cross Morris, Charles River Rapper, Heartwood Morris, The Points of Etiquette -- Main Entrance (50 min.)
 10:00amHammered Dulcimer Concert E -- New England Hammered Dulcimer Players -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 11:00amThe Scottish Humour E -- Anne Kazlauskas, Ishmael Stefanov-Wagner -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 11:00amMorris and Sword Dancing E -- Great Meadows Morris and Sword, Hart's Brook Garland, Vineyard Swordfish -- Main Entrance (50 min.)
 12:00noonNew Songs from Old Traditions E -- Fischman, O'Hanlon & Smith -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 12:00noonMorris and Sword Dancing E -- Ladies of the Rolling Pin, Still River Sword, Thornden Morris -- Main Entrance (50 min.)
 1:00pmJoyous Sibling Harmony E -- The Oshima Brothers -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 1:00pmTrad Songs & Tunes E -- Neal & Joanie -- High School Rm. 117 (50 min.)
 1:00pmMorris and Sword Dancing E -- Canterbury Morris, Great Meadows Morris and Sowrd, Red Herring Morris -- Main Entrance (50 min.)
 2:00pmGala Scottish Concert E -- Strathspey & Reel Society of NH -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 2:00pmMorris and Sword Dancing E -- Bassett St. Hounds, Half Moon Sword, Muddy River Morris -- Main Entrance (50 min.)
 2:15pmDance Performances E -- Germantown Country Dancers; Origins Folkloric Dance Company; Triveni Dancers; Scandinavian Folkdancers of Omaha; Trade Route Tribal Dance; Chinese Folk Art Workshop; Krakowiak Polish Dancers of Boston, Inc.; Wayside Inn Steppers; Iskwelahang Pilipino; FiddleKicks Cloggers -- High School Auditorium Stage (150 min.)
 3:00pmAtlanta to Shreveport E -- Howard Stith -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 3:00pmMorris and Sword Dancing E -- Jack in the Green Morris, New Haven Morris and Sword, No Apologies Rapper -- Main Entrance (50 min.)
 3:00pmMusic of Scotland & Cape Breton E -- Boston Scottish Fiddle Orchestra -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 4:00pmSea Ballads E -- Sue West & Friends -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 4:00pmMorris and Sword Dancing E -- Firebird, Pinewoods Morris Men, Ring O' Bells Morris -- Main Entrance (50 min.)
 4:00pmBasque Music Event EF -- Sasi Ardiak -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 5:00pmPlaying Bones Around the Country E -- Stephen Brown & Friends -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 5:00pmLiving Ghosts: Traditional Songs as Story & History E -- Sarah Underhill -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 5:00pmMusic Hall EF -- David Jones -- High School Rm. 176 (50 min.)
 5:00pmMorris and Sword Dancing E -- Ha'Penny Morris, Stick'n the Mist -- Main Entrance (60 min.)
 6:00pmTraditional Jug Band Music EF -- KC Moaners -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 6:00pmBob Zentz in Concert E -- Bob Zentz -- High School Rm. 117 (50 min.)
 6:00pmIndie Folk Music: New & Traditional E -- Lizzie No -- High School Rm. 177 (50 min.)
 6:30pmCeltic Cowboys E -- Tyler, Bill & Bob -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 7:00pmFiddle Folk Fusion E -- Maelstrom -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 7:00pmSongs of the Changing Seasons E -- Chuck Hall & Larry Kaplan -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 7:00pmBallads and Banjo Tunes EF -- Ralph Bodington -- High School Rm. 176 (50 min.)
 7:00pmBulgaria & More E -- Zdravets -- High School Rm. 177 (50 min.)
 7:30pmWorld Harmony Singing EF -- Boston Harmony -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 8:00pmKitchen Junket E -- Lorraine & Bennett Hammond -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 8:30pmRoots & Branches E -- Headin' Home -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 9:00pmPotpourri E -- T-Acadie -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 9:00pmHardanger Fiddle E -- Toby Weinberg -- Middle School Rm. 119 (60 min.)
 9:00pmLet's Party! Songs of Celebrating E -- Valentine Doyle -- High School Rm. 177 (50 min.)
 10:00pmTraditional Irish Music E -- Torrin Ryan & Kyle Forsthoff -- Middle School Rm. 103/104 (60 min.)
 10:00pmNot Quite Bluegrass E -- Highway's End -- High School Rm. 123 (60 min.)
 10:00pmFunny Songs & Shtick E -- Jackson Gillman -- High School Rm. 177 (60 min.)

Sunday April 23, 2017
 10:00amHammered & Mountain Dulcimer Duets EF -- Barb Levine, Lucy Joan Sollogub -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 10:00amWhat's So Funny? E -- Mike Agranoff -- High School Rm. 176 (50 min.)
 10:00amMorris and Sword Dancing E -- Griggstown Lock Rapper Sword, Orion Longsword, Oxbow Morris -- Main Entrance (50 min.)
 10:00amSongs of Road & Rail E -- Steve Suffet -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 11:00amShort Sharp Show: Songs & Tunes from Cecil Sharp's Collections E -- Alex Cumming -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 11:00amCroatian Music Concert E -- Pajdashi -- High School Rm. 176 (50 min.)
 11:00amMorris and Sword Dancing E -- And Sometimes Y, Johnny Jump Ups, Mystic Garland Dancers -- Main Entrance (50 min.)
 12:00noonMorris and Sword Dancing E -- Go Figure, Hop Brook Morris, Juggler Meadow Morris Men -- Main Entrance (50 min.)
 1:00pmWorld Music E -- Maunder Trio -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 1:00pmFunny Song Swap E -- Joel Landy -- High School Rm. 177 (50 min.)
 1:00pmMorris and Sword Dancing E -- Catamount Morris, Pipe Dream, On The Border Morris -- Main Entrance (50 min.)
 1:00pmMarxophone & More E -- Katherine Rhoda -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 2:00pmIn the Merry Month of May: Songs of the Seasons EF -- The Vox Hunters -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 2:00pmFinger-style Guitar Concert - Trad to New E -- Brian Patricks -- High School Rm. 177 (50 min.)
 2:00pmMorris and Sword Dancing E -- Maple Leaf Morris, Rare Earth Morris, Renegade Morris, Wake Robin Morris -- Main Entrance (50 min.)
 2:15pmDance Performances E -- Country Dance Society, Boston Centre; Sabaya; Samburis -- Lithuanian Folk Dance Group of Boston; Eve Tribal Belly Dance Company; El Arte Flamenco; Russian Folk Group Samovar; Mladost; El Arte Flamenco; Royal Scottish Country Dance Society, Boston Branch; Mladost -- High School Auditorium Stage (105 min.)
 3:00pmBallads and Songs EF -- David Jones -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 3:00pmMorris and Sword Dancing E -- Braintrust Morris, Mulberry Morris, Bubble Rapper, Pokingbrook Morris -- Main Entrance (150 min.)
 4:00pmSevdah! E -- Gogofski -- Middle School Rm. 103/104 (90 min.)


New England Folk Festival Association