NEFFA G Events
(Group Participation)
Note: This was the listing for the now-concluded 2017 Festival. The events for the 2018 Festival will be put here in February 2018


Friday April 21, 2017
 7:00pmErie Canal Songfest G -- Allen Hopkins -- High School Rm. 176 (50 min.)
 7:00pmDigital Mixer Petting Zoo GT -- Dereck Kalish, Dan Pearl -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 9:00pmFaroese Ballad Dance GB -- Faroese Dancers -- Middle School Auditorium Stage (60 min.)
 10:00pmTraditional Ballad Bingo GB -- Angela Kessler -- Middle School Rm. 103/104 (60 min.)
 10:00pmRowdy, Rollicking Pub Sing! G -- The King's Busketeers -- High School Rm. 176 (60 min.)

Saturday April 22, 2017
 10:00amFiddling for Dancing! GS -- Jane Rothfield -- High School Rm. 117 (50 min.)
 10:00amSouth African Songs Workshop GB -- Patty Cuyler -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 11:00amRise Again Family Singalong GF -- Annie Patterson & Peter Blood -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 11:00amMcQuillen Tune Slow Jam GS -- Chris Carpenter & Dave Miller -- High School Rm. 176 (50 min.)
 11:00amOpen Sing with FSSGB GB -- Folk Song Society of Greater Boston -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 12:00noonRise Again Singalong Concert GB -- Annie Patterson & Peter Blood -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 12:00noonCreative Improvisation GS -- Christine Hedden -- High School Rm. 117 (50 min.)
 12:00noonInternational Dance Tune Jam GB -- International Music Club -- High School Rm. 176 (50 min.)
 12:00noonNorumbega Tunebook Singing GS -- Norumbega Harmony -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 12:00noonHalf the Notes, Twice the Fun! Jam for All Instruments GS -- Julie Vallimont, Jon Cannon -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 1:00pmFamily Singalong with The CMN GF -- Children's Music Network (New England Region) -- High School Rm. 176 (50 min.)
 1:00pmEnglish Country Dance Tune Jam GS -- Hot Toddy -- High School Rm. 177 (50 min.)
 1:00pmGospel Sing GB -- October's Dream -- High School Auditorium Stage (65 min.)
 2:00pmClose Harmony Singing for Teens GS -- TeenSing -- High School Rm. 117 (50 min.)
 2:00pmChorus Songs Not In English GB -- Lynn Noel -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 2:00pmWaltz Melodies Jam Session GS -- Three Quarter Time -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 3:00pmSongwriters of the Sixties GF -- Trail Mix -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 4:00pmSongs With Boisterous Shouting GS -- Emily Kovatch -- High School Rm. 176 (50 min.)
 5:00pmSwing Era Harmony Singing GB -- The Mood Elevators -- High School Rm. 117 (50 min.)
 5:00pmNE Fiddle Tune Jam GS -- South Coast -- High School Rm. 177 (50 min.)
 5:30pmChantey Blast GB -- Mystic Seaport Chantey Singers -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 6:00pmRomanian Jam GS -- Ralph Iverson -- Middle School Rm. 119 (50 min.)
 6:00pmSecond Fiddle Rhythm & Chords GS -- Julie Metcalf, Jon Cannon -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 7:00pmRounds Lovely & Lively GB -- Louise Brill & Friends -- High School Rm. 123 (50 min.)
 7:00pmTrad Song Swap Party GS -- Nicole Singer -- High School Rm. 125 (80 min.)
 8:00pmFrench Jam! GB -- Mark Vidor -- High School Rm. 176 (50 min.)
 8:00pmVillains! G -- April Grant -- High School Rm. 177 (50 min.)
 8:00pmJug Band Jam GS -- Outrageous Fortune -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 8:30pmUkulele Play Along & Sing Along GB -- Cathy Hatch -- High School Rm. 125 (50 min.)
 9:00pmSlow Jam for Popular Contra Tunes GS -- Chris Carpenter & Dave Miller -- High School Rm. 176 (60 min.)
 9:00pmWaltzes mit Shmaltz Jam GB -- Blajini -- Middle School Auditorium Stage (60 min.)
 9:30pmPub Sing GB -- Jeff Keller -- High School Rm. 125 (90 min.)

Sunday April 23, 2017
 10:00amFrench / Breton Band Workshop GS -- La Troupe des Copains -- High School Rm. 117 (50 min.)
 10:00amResounding Rounds G -- The Rounds Galore & More Singers -- High School Rm. 177 (50 min.)
 10:00amWest Gallery Music GS -- The West Gallery Quire -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 11:00amOld Time Gospel Sing GB -- Dallal & Henry -- High School Rm. 177 (50 min.)
 11:00amShare a Schottische Jam GS -- Gypsy Minor -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 12:00noonKlezmer Jam GB -- Shver un Shviger -- Middle School Rm. 103/104 (50 min.)
 12:00noonSacred Harp Singing GS -- Norumbega Harmony -- High School Auditorium Stage (50 min.)
 12:00noonWoody Guthrie Jam GS -- Steve Suffet -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 1:00pmScottish Jam GS -- Sylvia Miskoe, Alan Wilson -- High School Rm. 176 (50 min.)
 1:00pmOpen Shanty Sing GB -- Shantymen All -- High School Auditorium Stage (65 min.)
 2:00pmItalian Music Session GS -- Friends of Italian Music -- High School Rm. 176 (50 min.)
 2:00pmHonky-Tonk Sing Along GB -- Planet Banjo -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 3:00pmRemembering Phil Ochs Singalong G -- Joel Landy -- High School Rm. 176 (60 min.)
 3:00pmPower Harmonies GS -- Ken Mattsson, Lynn Noel -- High School Rm. 177 (60 min.)
 3:00pmPlaying Creatively for English Country Dance GS -- Vince O'Donnell, Kathy Talvitie -- Middle School Auditorium Stage (50 min.)
 4:00pmClosing Sing-Around G -- Allen Hopkins -- Middle School Auditorium Stage (90 min.)
 4:15pmBeatles Sing Along GF -- Rocking Horse People -- High School Auditorium Stage (60 min.)


New England Folk Festival Association